MÉDIA

Milí přátelé,
jsme potěšeni další nominací naší poslední nahrávky se Smetanovým triem (2CD Beethovenových trií) - tentokrát společností The Violoncello foundation se sídlem v New Yorku. Budeme rádi, když získáme i váš hlas a zároveň nám budete nápomocni s maximálním rozšířením této informace mezi vaše hudbymilovné přátele. Stačí kliknout na centrální šipku, vybrat vámi zvolené CD, dole vyplnit vaši emailovou adresu a odeslat (submit vote).
Předem děkujeme.
Za Smetanovo trio zdraví Jitka Čechová                                                      Březen 2021

ROZHOVORY

www.classicpraha.cz
(Březen 2016)

Smetanovo trio a klavírní tria Bohuslava Martinů

Smetanovo trio nahrálo kompletní klavírní tria Bohuslava Martinů.
Komplet klavírních trií Bohuslava Martinů skýtá jedinečný vhled do vývoje skladatelovy neustále se proměňující hudební řeči od 30. do 50. let - a koneckonců i výpověď o samotném skladateli jako člověku...více


Český dialog
(Leden 2016)

125 let od narození Bohuslava Martinů

V letošním předvánočním období Praha zažívala obvyklou kulturní "smršť. Pestrá programová nabídka všech možných koncertních sálů a síní v době adventu nabízela sváteční programy. Mezi nimi jedním velkým hudebním proudem zněla hudba Bohuslava Martinů - letošního jubilanta. Již tradiční Dny Bohuslava Martinů se - pod novým vedením Václava Riedlbaucha, ředitele Nadace B. Martinů, rozrostly při příležitosti skladatelova 125. výročí narození do nebývalé šíře a nabyly také nové kvality. Mezi 22. 11. - 20. 12. přinesly...více


kulturissimo.cz
(6. 1. 2016)

Cherchez la femme aneb první Svátek hudby roku 2016 se skvělými českými hudebnicemi

Výmluvný název prvního letošního Svátku hudby dává tušit, že se vůdčí osobnost tohoto tradičního pražského koncertního cyklu, houslista Václav Hudeček, tentokrát obklopí zástupkyněmi něžného pohlaví. Jeho hosty nebudou dámy ledajaké, ale přední reprezentantky české klasické hudební scény - klavíristka Jitka Čechová, harfistka Kateřina Englichová, klarinetistka Ludmila Peterková či sopranistka Petra Šimková-Alvarez. Do vybrané společnosti špičkových hudebnic a houslisty Václava Hudečka jsou zváni milovníci krásných tónů v úterý 19. ledna do sálu Pražské konzervatoře na Praze 1.více

(21.12.2015)

Tři skvělí sólisté v jednom skvělém triu

Po proslulém Sukově triu (Jan Panenka, Josef Suk, Josef Chuchro) se stalo Smetanovo trio jedním z dalších českých špičkových komorních souborů, kdy všichni jeho členové ve stejné míře a se stejným úspěchem dělí svou koncertní činnost mezi komorní a sólistickou. Není bez zajímavosti, že před Sukovým triem od r. 1941 podobně působili i členové legendárního Českého tria (Josef Páleníček, Alexander Plocek, Miloš Sádlo), jemuž od r. 1934 předcházela stejně působivá sestava s violoncellistou Františkem Smetanou pod jménem Smetanovo trio.


(14.11.2015)

Vítr a vánek

Hudební i výtvarná moderna v komorním cyklu FOK Zcela zaplněný sál Anežského kláštera se ve čtvrtek 12. listopadu v rámci komorního cyklu FOK Obrazy a hudba stal hostitelem koncertu klavíristky Jitky Čechové a violoncellisty Jana Páleníčka. Během koncertu byl na pódiu také promítán obraz, triptych Vítr a vánek Jana Preislera (uhlokresba z roku 1896), v přestávce koncertu doplněný krátkou přednáškou Moniky Sybolové.


Wochen Zeitung (Švýcarsko)

Exkluzivně přinášíme kritiku Jitky Čechové, Wochen - Zeitung (Švýcarsko) - 7.5.2015
Obrovský výkon s pianistickým nadhledem
Langnau: posledním koncertem letošní komorní sezóny bylo vystoupení klavíristky Jitky Čechové, která jinak vystupuje na velkých scénách Evropy, například na pódiu Bodensee-Festivalu nebo Pražského jara.


KULTUR - Luxembourg

Smetana na denním pořádku

Představujeme vám rozhovor Jitky Čechové, který poskytla během jejího zářijového koncertního turné v Lucembursku.


Překvapení - Astrosat Media
červenec 2015

Jitka Čechová poskytla rozhovor do časopisu Překvapení

"Léto trávím bez klavíru, nejraději v hlubokém lese"

První dáma klavíru české hudební scény v červencovém vydání časopisu Překvapení poskytuje čtenářům a svým fanouškům pohled pod pokličku svého uměmí v poutavém rozhovoru.


Kolínský deník.cz
3.4.2015

"Spolupráce s amatérským orchestrem bude pro nás premiérou," říká Smetanovo trio

Kolín - Netradiční hudební spojení a svátek pro všechny milovníky vážné hudby nastane v úterý čtrnáctého dubna, kdy v Městském divadle Kolín společně zahraje Kolínská filharmonie se Smetanovým triem. Při té příležitosti jsme si povídali se zástupcem tohoto tria Ondřejem Krbcem.


Česká televize - Před půlnocí
28. 4. 2011

Jitka Čechová, klavíristka: Bedřich Smetana - její láska...

Klavír studovala v Praze, Paříži i Freiburgu u předních osobností české i evropské klavírní hry. "Skvělá pianistka vybavena velkým technickým mistrovstvím" - tak ji hodnotí kritici významných evropských deníků. Koncertuje v Evropě, Latinské Americe, v Japonsku a všude upřednostňuje klasický český repertoár. Především je jí blízká tvorba Bedřicha Smetany i jako pianistce Smetanova tria. I svým vlastním příjmením je reprezentantkou české kultury. Jitka Čechová bude hostem čtvrteční Před půlnocí.


Opera PLUS
1. 3. 2015 09:25 Olga Janáčková

Nejen o smetanovském matiné v Národním divadle

Bedřich Smetana by se 28. února 2015 dožil svých 191. narozenin. Národní divadlo ve spolupráci se Společností Bedřicha Smetany uctilo výročí sobotním dopoledním matiné, které mile zahájil poučeným proslovem místopředseda a jednatel Společnosti pan doktor Václav Němec. Připomněl mimo jiné, že na přípravu oslavy dvoustého výročí Smetanova narození zbývá už jen devět let. Neuvěřitelně autenticky působila v osvětleném hledišti Národního divadla přítomnost mužských potomků Smetanových a Dvořákových, kteří sedíce ve dvou sousedních lóžích v přízemí doslova šokovali svou podobností s jejich prapředky.


Blesk.cz
27.2.2015

Jitka Čechová představila komplet Smetanova klavírního díla

Přední česká klavíristka Jitka Čechová dnes v Muzeu Bedřicha Smetany v Praze představila dosud nejkompletnější nahrávku skladatelova klavírního díla. Sedmidílný komplet vycházel v nakladatelství Supraphon postupně od roku 2005. Z českých interpretů podobný soubor doposud nahráli pouze Věra Řepková, Jan Novotný a Ivan Klánský.


Týdeníku rozhlas č. 10/2015
25.2.2015

Buďme pyšní na "svého" Smetanu!

Nadšené recenze provázely nahrávky kompletu klavírního díla Bedřicha Smetany, tak jak se s nimi v průběhu let 2005 až 2014 seznamoval hudební svět ve skvostné interpretaci Jitky Čechové. Interpretka jimi jen průběžně potvrzovala svoji výsostnou pozici mezi klavírní elitou.2014
Harmonie

S Jitkou Čechovou o Smetanovi, Firkušném a troše nostalgie

Když jsme si před devíti lety povídali s klavíristkou Jitkou Čechovou (HARMONIE 2005/10), právě rozjížděla svůj velkolepý projekt souborné nahrávky klavírního díla Bedřicha Smetany. Za devět let se událo mnohé: Jitka Čechová se dnes bezesporu řadí k našim nejvýznamnějším pianistům, její smetanovský projekt se blíží do finále a Smetanovo trio, v němž účinkuje spolu se svým manželem.